czwartek, 29 marca 2012

42 Rajd Arsenał


8 DW ARMAGEDON NA OGÓLNOPOLSKIM RAJDZIE ARSENAŁ
„POD PRĄD”


W dniach 23-25.03.2012 Armagedon wziął udział w ogólnopolskim Rajdzie Arsenał, który odbył się w Warszawie. Tegorocznym hasłem rajdu był temat „Pod prąd”, gdzie poznawaliśmy tajniki życia obywatelskiego oraz obywatelskich postaw. Rajd już od samego początku bardzo nam się spodobał. Mieliśmy szczęście i mogliśmy nocować w szkole im. Stefana Batorego, do której uczęszczali kiedyś bohaterowie Szarych Szeregów min. Rudy i Zośka. Sam ten fakt wywarł na nas duże wrażenie.
Trasa rajdu, którą wybraliśmy była w konwencji gwiezdno-kosmicznej pod hasłem „Per aspera ad astra”. Duże wrażenie zrobił na nas wystrój szkoły, który przypominał centrum NASA. Każdy z nas z resztą dostał specjalne plakietki NASA, jako członek specjalny sztabu.
Pierwszego dnia rajdu obyły się zajęcia ze świadkiem historii Henryką Krzywonos, która zrobiła na nas ogromne wrażenie opowiadając o swoich historiach związanych z walką o Polskę w czasach komunizmu. W tym samym czasie odbyła się dla instruktorów konferencja, gdzie nasza druhna miała okazje uczestniczyć w zajęciach wraz z Naczelniczką ZHP i członkiem Głównej Kwatery. Konferencja poruszała ciekawe tematy związane z kształtowaniem w harcerzach postaw obywatelskich.
W sobotę rozpoczęła się wielka gra po Warszawie. Mogliśmy zwiedzić piękne i zabytkowe miejsca a jednocześnie fajnie się bawić. Na pierwszy punkt gry niestety nie udało nam się dotrzeć na czas, gdyż źle odczytaliśmy mapę, ale na drugi trafiliśmy już bez problemów.


Na drugim punkcie musieliśmy ocalić „Ryśka”, który miał zawał serca. Oprócz tego mogliśmy zbadać sobie cukier, posłuchać szmerów serca, sprawdzić swoje BMI. Punkt był niesamowicie przygotowany i bardzo nam się podobał. Wzbudził w nas wiele pozytywnych emocji.
Na kolejnym punkcie zostaliśmy zaproszeni do firmy harcerza, członka GK, gdzie musieliśmy tak jak on kiedyś założyć własną firmę. Patrole podzieliły się na dwie grupy i każda miała opracować inny obszar. Zadanie bardzo nam się podobało, a cała oprawa zadania wprawiła nas w zachwyt.
Na trzecim punkcie musieliśmy wymienić koło w samochodzie oraz osoby, które nie miały prawa-jazdy uczyły się jeździć autem. Było bardzo śmiesznie i ciekawie.


Ostatni punkt sprawdzał nasze zdolności artystyczne. Musieliśmy z różnych rzeczy przeznaczonych do recyclingu zrobić jakieś użyteczne przedmioty. Na szczęście udało nam się stworzyć piękny wazon.
Cała gra naszym zdaniem była rewelacyjnie i ciekawie przygotowana. Bawiliśmy się świetnie, a jednocześnie nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy.
Wieczorem po grze poszliśmy do Centrum Nauki Kopernika, do planetarium. Każdy z nas był zachwycony tym, co mógł zobaczyć na niebie i poczuć się jak prawdziwy astronauta badający kosmos. Po wizycie w planetarium uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach blokowych.
W niedzielę odbyły się uroczystości centralne. Najpierw Msza św., potem na Placu Piłsudzkiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza wraz z Przewodniczącym ZHP oraz Naczelniczką i władzami odbyła się defilada, która upamiętniała Akcję pod Arsenałem, a potem przeszła pod Arsenał gdzie odbył się apel końcowy. W tym czasie mieliśmy okazję poznać Panią Barbarę Wachowicz, która jest autorką wielu książek o bohaterach Szarych Szeregach, co wywarło na nas wielkie wrażenie. Z Panią Barbarą zrobiliśmy sobie zdjęcie.


Rajd Arsenał był dla nas niezwykłym przeżyciem. Prawdziwa harcerska atmosfera, trasa i zadania fantastycznie przygotowane pozwoliły nam przeżyć piękną przygodę. Za rok znów jedziemy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza